top of page
  • holdingliat

יחד עם הזקנה באים האתגרים

ישנם אתגרים שבאים יחד עם הזקנה - גם עבור ההורים, וגם עבור הילדים.


הזדקנות ראויה מתחילה בתכנון ראוי. יהיה לכם קל הרבה יותר לנהל את התיק הסיעודי של ההורים, ברגע שתדעו מהם האתגרים שמחכים לכם, למה צריך להתכונן, ואיזה תהליכים כדאי להתחיל עוד השבוע.בואו נעשה סדר ונחלק את האתגרים לארבעה מישורים:


1. אתגרים כלכליים


אני מניחה שההורים שלכם כבר הגיעו לגיל הפרישה - ולכן נשענים על פנסיה וקצבאות מטעם המדינה, ללא משכורת קבועה. החסכון לקראת תקופת הפנסיה כבר היה צריך להצבר, אך עוד נשארו כמה דברים לחסוך אליהם. הכינו את עצמכם להוצאות רפואיות. טיפולים רפואיים, רכישת תרופות וציוד רפואי, ואף אשפוזים במוסדות סיעודיים במידת הצורך. התכוננו להוצאות המתלוות לרגע בו ההורים הופכים לסיעודיים - כמו הנגשת הבית, או מעבר לבית אבות. שימו לב במיוחד לתשלום על עובדים זרים, מאחר שצריך לחסוך סכום כסף משמעותי לסוף ההעסקה בשביל לשלם את גמר החשבון, מעבר לשכר החודשי...

זכרו שיש גם הוצאות בירוקרטיות (עו"ד לענייני צוואה, עו"ס לליווי אישי וכו'). השתדלו לחסוך מראש, לרוב הן תוצאה בלתי נמנעת של הזדקנות. וודאו שמיציתם את כל הזכויות שלכם!


2. אתגרים רפואיים

עם הזקנה - צצות בעיות רפואיות. השתדלו לעשות את ההתאמות הנדרשות, ולוודא שההורים שומרים על אורח חיים בריא ופעיל. מבוגרים רבים נוטים להישאר בביתם לאחר הפרישה לפנסיה מטעמי נוחות או חוסר פעילויות, אך חוסר פעילות מובילה לירידה ביכולות הפיזיות והשכליות. פעילויות חברתיות הן חשובות ביותר, מאחר והן מונעות התדרדרות קוגניטיבית, והן הוכחו כתרופה המונעת היעילה ביותר לאלצהיימר ודמנציה. גם פעולות ספורטיביות הן קריטיות למניעת ניוון של הגוף. התאימו את הפעילויות הגופניות למצב הרפואי של המבוגר – גם הליכות רגועות בשכונה הן יעילות מאוד. זכרו למצוא גריאטר ופסיכוגריאטר בעלי ניסיון, כדי שתוכלו לסמוך עליהם שירכזו וינהלו את התיק הרפואי עבור ההורים.


3. אתגרים רגשיים

לצערנו, הזקנה לרוב גורמת להתדרדרות קוגניטיבית ופיזית של ההורים. תהליך ההתדרדרות קורה אל מול עיני הילדים ומשפיע עליהם עמוקות. בנוסף - נטל הטיפול בהורה סיעודי גובה זמן רב ומאמץ מהילדים. לכן חשוב שתצרו לכם עוגנים שיאפשרו לכם להתאוורר מהטיפול התובעני. חשוב שתהיה לכם כתף תומכת להישען עליה, ולעיתים גם ליווי של אשת מקצוע שתיקח על עצמה חלק מהמטען. אל תישארו לבד אל מול הטיפול בהורה, מאחר ושלל האתגרים הכרוכים בטיפול עלולים לערער את היציבות ואת השגרה שלכם. זכרו שיש לכם קריירה, משפחה וחיים אישיים. אין ביכולתכם לקחת לבד על הכתפיים את כל משקל הטיפול והדאגה להורה.


4. אתגרים בירוקרטים

עם הכניסה לעולם הסיעוד - נופלות על הילדים ערמות של בירוקרטיה ומסמכים. העזרו בעו"ס שמתמחה בזקנה ובסיעוד, כדי שתנווט את הספינה בים הניירת שמחכה לכם. מיצוי זכויות זה אחד הדברים החשובים ביותר בעולם הסיעודי, ועו"ס תוכל לעזור לכם מאוד בתחום הזה (בנוסף לליווי הרגשי). אל תפספסו זכויות ואל תבזבזו זמן בגלל חוסר ידע בתחום הסיעוד. כמו כן, דעו שלעיתים בגלל כשלים בירוקרטיים עלולים להישלל מכם זכויות שמגיעות לכם, ולכן חשוב להעזר באשת מקצוע שמתמחה בתחום ויודעת לשים לב לכל שגיאה קטנה בתהליכים הבירוקרטיים.


רוצים לקבל הכוונה וליווי אל מול האתגרים הללו ביעילות, מקצועיות ורגישות?

אשמח להסביר לכם כיצד לעשות זאת נכון!


אני כאן עבורכם, אל תהססו לשלוח הודעה או להרים טלפון.


רק בריאות לכולם,

ליאת


תשדיר רדיו על האתגרים של בני משפחות עם הורים מזדקנים


פוסטים קשורים

הצג הכול

Comentários


קבוצת הורים

הצטרפ/י

יצירת קשר

שלח/י הודעה

מייל

שלח/י

חייג

‭‭‭052-6868540

זה המקום להשאיר פרטים כדי שנוכל ליצור קשר, להכיר ולסייע.

ליאת כהן - עובדת סוציאלית

הפנייה נישלחה בהצלחה

מלאו את הפרטים ליצירת קשר

bottom of page